Dünyanın En İyi Üniversiteleri

Dünyanın en iyi üniversiteleri, 2023 yılı için Quacquarelli Symonds tarafından açıklandı. Her sene düzenli olarak açıklanan dünyanın en iyi üniversiteleri sıralamasında bu sene de Amerika Birleşik Devletleri, İsviçre ve Birleşik Krallık gibi ülkeler ilk sıralarda yer aldı.

Dünyanın en iyi üniversiteleri listesine Türkiye’de bulunan bir üniversite dahil olamadı. Yapılan sıralama; uluslararası fakülte oranı, uluslararası öğrenci oranı, fakülte başına atıfta bulunma oranı, işveren itibarı oranı ve fakülte/öğrenci oranı göz önünde bulundurularak yapıldı. Hazırsanız hep birlikte dünyanın en iyi üniversitelerinin hangi üniversiteler olduğunu birlikte öğrenelim.

Dünyanın En İyi Üniversiteleri Hangileridir?
Dünyanın en iyi üniversiteleri aşağıdadır.

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT)
Cambridge Üniversitesi
Stanford Üniversitesi
Oxford Üniversitesi
Harvard Üniversitesi
Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü (Caltech)
Imperial College London
Londra Akademisi Üniversitesi (UCL)
İsviçre Federal Teknoloji Enstitüsü (ETH – Zurich)
Chicago Üniversitesi
Singapur Ulusal Üniversitesi (NUS)
Pekin Üniversitesi
Pensilvanya Üniversitesi
Tsinghua Üniversitesi
Edinburgh Üniversitesi
EPFL – Ecole Polytechnique Federale de Lausanne
Princeton Üniversitesi
Yale Üniversitesi
Nanyang Teknoloji Üniversitesi (NTU)
Cornell Üniversitesi
Hong Kong Üniversitesi
Kolombiya Üniversitesi
Tokyo Üniversitesi
John Hopkins Üniversitesi (JHU)
Michigan Üniversitesi
Paris Sciences et Lettres Üniversitesi (PSL)
Kaliforniya Üniversitesi, Berkeley (UCB)
Manchester Üniversitesi
Seul Ulusal Üniversitesi
Avustralya Ulusal Üniversitesi (ANU)
McGill Üniversitesi
Northwestern Üniversitesi
Melbourne Üniversitesi
Fudan Üniversitesi
Toronto Üniversitesi
Kyoto Üniversitesi
King’s College London
Hong Kong Çin Üniversitesi (CUHK)
New York Üniversitesi (NYU)
Hong Kong Bilim ve Teknoloji Üniversitesi
Sidney Üniversitesi
Kore İleri Bilim ve Teknoloji Enstitüsü
Zhejiang Üniversitesi
Kaliforniya Üniversitesi (UCLA)
Yeni Güney Galler Üniversitesi (UNSW)
Şanghay Jiao Tong Üniversitesi
Britanya Kolombiyası Üniversitesi (UBC)
Paris Politeknik Üniversitesi (IP Paris)
Münih Teknik Üniversitesi (TUM)
Duke Üniversitesi
Duke Üniversitesi

Duke Üniversitesi, 1924 tarihinde Kuzey Karolina eyaletinin Durham şehrinde kurulmuş bir araştırma üniversitesi olarak tanınır ve pek çok alanda akademik programlara sahiptir.

Duke Üniversitesi, öğrencilerinin araştırma yapmasını desteklemekle birlikte Tim Cook, Craig Mello, Peter Agre ve daha birçok önemli isim mezunları arasında bulundurur.

Münih Teknik Üniversitesi (TUM)

Münih Teknik Üniversitesi (Technical University of Munich) kısa adıyla TUM, 1868 yılında Almanya’da kurulmuş bir üniversitedir.

TUM, bilişim teknolojileri ve mühendislik alanlarında Avrupa’nın en iyi üniversiteleri arasında yer alır ve bünyesinde 165 farklı bölüm bulundurur. Avrupa Komisyonu, bilimsel yayınlar alanında Münih Teknik Üniversitesi’nin en geniş çaplı etkiye sahip üçüncü üniversite olarak seçmiştir.

Paris Politeknik Enstitüsü

Paris Politeknik Enstitüsü (Institut Polytechnique de Paris) Fransa’nın Palaiseau şehrinde bulunan bir devlet üniversitesidir. Kısacası IP Paris olarak da bilinen bu üniversite; ENSTA Paris, École Polytechnique, ENSAE Paris, Télécom Paris ve Télécom SudParis mühendislik okullarına sahip olmasıyla dikkat çeker.

IP Paris, mezunları arasında Nobel ödülü alan üç isim ve Fields madalyasına sahip olan bir isim bulundurur. Aynı zamanda üç Fransa cumhurbaşkanı da mezunları arasında yer alır.

Britanya Kolombiyası Üniversitesi

University of British Columbia yani Britanya Kolombiyası Üniversitesi, 1908 yılında Kanada’da kurulmuş bir devlet üniversitesidir. Britanya Kolombiyası Üniversitesi, bölgede kurulan en eski üniversite olmakla birlikte günümüzde Kanada’nın en iyi üç üniversitesi arasında yer alır.

Kısa adıyla UBC olarak bilinen Britanya Kolombiyası Üniversitesi, Vancouver ve Okanagan’da bulunan iki büyük kampüse sahiptir. Bünyesinde 16 fakülte, 2 kolej ve 18 okul bulunduran UBC; öğrencilerine her türlü imkanı sunan bir araştırma üniversitesi olarak ön plana çıkar.

Şanghay Jiao Tong Üniversitesi

1896 tarihinde kurulan ve Çin’in en eski üniversitelerinden biri olan Şanghay Jiao Tong Üniversitesi, öğrencilerinin oldukça kaliteli bir eğitimden faydalanması ve çeşitli araştırmalar gerçekleştirmelerine olanak tanır.

Kısa adıyla SJTU olarak bilinen Şanghay Jiao Tong Üniversitesi özellikle mühendislik alanında oldukça donanımlı bir üniversite olmakla birlikte köklü geçmişi ile kuruluşundan bu yana Çin’in en üç üniversitesi arasında yer alır. Aynı zamanda mezunları arasında pek çok başarılı isim bulunur.

Yeni Güney Galler Üniversitesi (UNSW)

Kısacası UNSW Sydney olarak bilinen Yeni Güney Galler Üniversitesi (The University of New South Wales), dünyanın önde gelen araştırma üniversitelerinden biri olmasıyla birlikte dünya çapında en başarılı üniversiteler arasında yer almaktadır.

UNSW Sydney, öğrencilerinin kariyer gelişimini desteklemeye yönelik bir eğitim sunar ve bünyesinde pek çok dünyaca tanınmış akademisyen bulundurur. UNSW Sydney mezunları arasında bulunan dört isim, Avustralya’nın ilk beş en genç zenginler listesinde yer edinmiştir.

Kaliforniya Üniversitesi (UCLA)

University of California, Los Angeles; ABD’nin Kaliforniya eyaletinin Los Angeles şehrinde kurulan bir araştırma üniversitesidir. Kısa ismiyle UCLA olarak anılan Kaliforniya Üniversitesi, Los Angeles toplamda 337 tane lisans ve yüksek lisans eğitim programı sunar.

UCLA, teorik eğitimden çok uygulamalı bilimlere ağırlık vermesi sebebiyle öğrencilerin tercih ettiği eğitim dalında deneyim kazanarak profesyonelleşmesini sağlar. Aynı zamanda UCLA, Amerika Birleşik Devletleri’nde en çok başvuru alan üniversiteler arasında ilk sırada yer alır ve 44 binden fazla öğrenciye ev sahipliği yapar.

Zhejiang Üniversitesi

Zhejiang Üniversitesi, 1897 yılında Çin’de kurulan ve Çin’in en eski üniversitelerinden biri olarak bilinen bir araştırma üniversitesidir.

140’tan fazla lisans ve 300 yüksek lisans programına katılma imkanı sunan Zhejiang Üniversitesi, bünyesinde pek çok başarılı akademisyen bulundurur.

Kore İleri Bilim ve Teknoloji Enstitüsü

Korea Advanced Institute of Science & Technology (Kore İleri Bilim ve Teknoloji Enstitüsü), mühendislik ve bilim alanında Güney Kore’nin ilk araştırma üniversitesi olarak kabul edilir.

Kore İleri Bilim ve Teknoloji Enstitüsü lisans öğrencileri, açık ana dal sistemi ile üç dönem boyunca ders alırlar ve daha sonra ilgi alanlarına yönelik bir disiplin seçerler. Bu sistem sayesinde lisans öğrencileri, ana dallarını değiştirme imkanına sahip olurlar.

Sidney Üniversitesi

1850 tarihinde Avustralya’nın Sidney kentinde kurulan Sidney Üniversitesi, Avustralya’da kurulan en eski üniversitedir. Sidney Üniversitesi, Avustralya’da en kapsamlı araştırmalar sürdüren üniversite olarak görülür.

Aynı zamanda bölgenin en büyük kütüphanesini ve teknolojik olanakları da bünyesinde bulunduran The University Sydney, mezunları arasında oldukça yüksek pozisyonlara ulaşmış pek çok isim yer alır.

Hong Kong Bilim ve Teknoloji Üniversitesi

The Hong Kong University of Science and Technology (HKUST) yani Hong Kong Bilim ve Teknoloji Üniversitesi, 1991 yılında Hong Kong’da kurulan bir üniversitedir.

Hong Kong Bilim ve Teknoloji Üniversitesi; beşeri bilimler, sosyal bilimler, mühendislik ve işletme olarak dört adet okuldan oluşur. Uluslararası eğitime oldukça önem veren ve çeşitli ülkelerden binlerce öğrenciye ev sahipliği yapan bu üniversite, dünyanın en iyi üniversitelerinden biridir.

New York Üniversitesi (NYU)

1831 tarihinde kurulan New York Üniversitesi (New York University), kuruluşundan bu yana uluslararası eğitim veren bir araştırma üniversitesidir. New York Üniversitesi’nin New York’ta bulunan ana kampüsüne ek olarak Abu Dabi ve Şangay’da da kampüsleri bulunur.

Uluslararası eğitim alanında dünya çapında önemli bir konuma ulaşmış olan New York Üniversitesi, 100’den fazla ülkeden gelmiş birçok öğrenciye eğitim verir. Aynı zamanda bünyesinde yüksek dereceli akademisyenler bulundurarak yenilikçi bir eğitim anlayışıyla ilerler.

Hong Kong Çin Üniversitesi

1963 yılında kurulan Hong Kong Çin Üniversitesi, kuruluşundan günümüze kadar geçen sürede akademik alanında başarısını korumaya devam eder.

Araştırmacılığın ve yenilikçiliğin önemini ön planda tutan The Chinese University of Kong Kong kısaca CUHK, Hong Kong’da kolej sistemiyle ilerleyen tek üniversite olarak görülür. CUHK, öğrencilerinin kaliteli bir eğitimden faydalanabilmeleri için eğitim kalitesini sürekli olarak geliştirmeye çalışır.

King’s College London

İngiltere’nin en eski üniversitelerinden biri olan King’s College London, araştırma temelli öğretime verdiği önemle dünyanın en iyi üniversiteleri arasında bulunuyor.

King’s College London öğrencileri ve akademik personelleri arasında 14 Nobel Ödülü almış isim yer alıyor. Aynı zamanda mezunları arasında pek çok Nobel Ödülü almış isim bulunduran üniversite, mezunlarının oldukça iyi konumlara sahip olmasına olanak sağlıyor.

Kyoto Üniversitesi

Kyoto Üniversitesi, 1897 yılında Japonya’nın Kyoto şehrinde kurulmuş olan bir araştırma üniversitesidir.

Japonya’nın en eski ikinci üniversitesi olan ve dünya çapında en iyi üniversitelerden biri olarak görülen bu üniversite, alanında başarılı pek çok araştırmacı yetiştirmiştir ve yetiştirmeye devam etmektedir.

Toronto Üniversitesi

Toronto Üniversitesi, Kanada’da kurulan ilk kamu araştırma üniversitesidir. Kısa adıyla U of T olarak da bilinen bu üniversite, bünyesinde deneyimli birçok akademisyen bulunduruyor.

700’den fazla lisans programı ve 200’den fazla yüksek lisans programı sunan Toronto Üniversitesi, Kanada’da yer alan üniversiteler arasında en fazla araştırma fonunu ve bağışını alan üniversitedir. U of T aynı zamanda tıp tarihinde kök hücre araştırmaları, yapay kalp pili, akciğer nakli ve sinir nakli gibi pek çok alanda ilke imza atmıştır.

Fudan Üniversitesi

Fudan Üniversitesi, Çin’in Şangay kentinde yer alan bir ulusal araştırma üniversitesidir. Fudan Üniversitesi öğrencilerinin %15’ini uluslararası öğrenciler oluşturmaktadır.

Fudan Üniversitesi, öğrencilerine 70’ten fazla lisans programına katılma şansı sunuyor ve izlediği eğitim anlayışı ile dünyanın en iyi üniversiteleri arasında yer alıyor.

Melbourne Üniversitesi

Avustralya’nın Melbourne kentinde bulunan Melbourne Üniversitesi, on ayrı akademik birimden oluşuyor ve bünyesinde pek çok araştırma birimine yer veriyor.

Dünyanın en iyi üniversiteleri arasında 33. sırada yer alan Melbourne Üniversitesi (University of Melbourne), öğrencilerinin hem eğitim süreçlerinde hem de mezuniyet sonrası süreçlerinde onlara yardımcı olabilmek adına Öğrenci Hayatı isimli bir destek programı sunuyor.

Northwestern Üniversitesi

Amerika’nın en iyi üniversitelerinden biri olan Northwestern Üniversitesi, 124 lisans programı ve 145 yüksek lisans programından yararlanma imkanı sunuyor.

Northwestern Üniversitesi, üst düzey araştırmalar ve pratiğe dayalı öğrenme teknikleri ile sunulan eğitimin niteliğini arttırarak öğrencilerinin gelişimlerini destekliyor ve dünyanın en iyi üniversiteleri arasında yer alıyor.

McGill Üniversitesi

McGill Üniversitesi, 1821 yılında Kanada’da kurulan ve o tarihten günümüze kadar olan süreçte gelişimini destekleyerek ilerleyen bir üniversite.

Dünyanın en iyi üniversiteleri arasında 31. sırada bulunan McGill Üniversitesi, ABD haricinde Amerikan Üniversiteleri Birliği’ne üye olan iki üniversite arasında yer alıyor.

Avustralya Ulusal Üniversitesi (ANU)

Avustralya sınırları içerisinde en iyi üniversite olarak belirlenen Avustralya Ulusal Üniversitesi, dünya çapında da en iyi üniversiteler arasında yer alıyor.

Kısacası ANU olarak anılan Avustralya Ulusal Üniversitesi, mezunları arasında pek çok Nobel Ödülü sahibi isim, iki başbakan ve pek çok önemli isim bulunuyor.

Seul Ulusal Üniversitesi

Seul Ulusal Üniversitesi, 1946 yılında Güney Kore’de kurulan ve 16 fakülte ile 80’den fazla lisans programına sahip bir üniversite olarak biliniyor.

Dünyanın en iyi üniversiteleri arasında 29. sıradan giren Seul Ulusal Üniversitesi, Güney Kore’nin en donanımlı üniversitesi olarak görülüyor. Aynı zamanda Seul Ulusal Üniversitesi (Seoul National University), sahip olduğu kütüphanesi ile Kore’de bulunan en büyük üniversite kütüphanesine sahip üniversite olarak seçilmiştir.

Manchester Üniversitesi

İngiltere’nin Manchester kentinde yer alan Manchester Üniversitesi, verdiği eğitimin kalitesi sayesinde dünyanın en iyi üniversiteleri arasında yer ediniyor.

2004 yılında iki üniversitenin birleştirilmesi ile kurulan Manchester Üniversitesi, pek çok alanda alanında başarılı akademisyenler tarafından eğitim alma imkanı sunuyor.

Kaliforniya Üniversitesi, Berkeley (UCB)

Kaliforniya Üniversitesi, Berkeley kısaca UCB; dünyanın en iyi üniversiteleri arasında 27. sırada yer alan ve kökenleri 1868 tarihine dayanan bir devlet üniversitesidir.

UCB, Amerikan Üniversiteleri Birliği’nin kurucu üyelerinden biri olmasıyla birlikte bünyesinde bilim, matematik gibi pek çok alanda araştırma enstitüsü bulundurur.

Paris Sciences et Lettres Üniversitesi (PSL)

Kısaca PSL olarak bilinen Paris Sciences et Lettres Üniversitesi, 2010 tarihinde kurulan bir devlet araştırma üniversitesi olarak tanınıyor.

Fransa’da bulunan PSL, 11 kuruluştan oluşuyor ve pek çok alanda kaliteli bir eğitim imkanı sunuyor. Aynı zamanda mezunları arasında 28 Nobel Ödülü ve 10 Fields Madalyası sahibi isim bulunduruyor.

Michigan Üniversitesi

Michigan’da bulunan en eski üniversite olan University of Michigan, 1817 tarihinde kurulmuştur.

University of Michigan, Amerikan Üniversiteleri Birliği’nin kurucu üyelerinden olmasıyla birlikte en eski Amerikan araştırma üniversitelerinden biri olarak da tanınır.

John Hopkins Üniversitesi (JHU)

John Hopkins Üniversitesi kısaca JHU veya Hopkins olarak bilinir. Hopkins, 1876 tarihinde kurulmuştur ve günümüze kadar geçen sürede kaliteli bir eğitim vermeyi sürdürmüştür.

Aynı zamanda Avrupa Araştırma Kurumu modeline dayalı ilk ABD üniversitesi olarak bilinen Hopkins, öğrencileri ve akademisyenleri arasında 30’dan fazla Nobel Ödülü sahibi isim bulundurur.

Tokyo Üniversitesi

Tokyo Üniversitesi, 1877 yılında Tokyo’da kurulan bir araştırma üniversitesidir. Japonya’nın en prestijli üniversitesi olarak görülen Tokyo Üniversitesi, pek çok uluslararası öğrenciye ev sahipliği yapıyor.

Dünyanın en iyi üniversiteleri arasında 23. sırada yer alan Tokyo Üniversitesi, Japonya’daki en iyi hukuk eğitimini veren üniversite olarak kabul ediliyor ve mezunlarının iyi konumlara ulaşmasına yardımcı oluyor.

Kolombiya Üniversitesi

Kolombiya Üniversitesi, 1754 tarihinde New York’ta kurulmuş bir üniversitedir. Aynı zamanda Kolombiya Üniversitesi, New York’ta bulunan en eski üniversite olarak bilinir.

Kolombiya Üniversitesi mezunları ve akademik kadrosu içerisinde 96 Nobel Ödülü sahibi isim bulunuyor. Pek çok sanatçının, devlet başkanının, bilim insanının ve yazarın da bu üniversiteden mezun olması üniversitenin ön plana çıkmasını sağlıyor.

Hong Kong Üniversitesi

1887 tarihinde Kong Kong’da kurulan bu üniversite, bölgede yer alan en eski üniversite olarak biliniyor. Asya’nın en iyi üniversitelerinden biri olan Hong Kong Üniversitesi, dünyanın en iyi üniversiteleri listesinde de 21. sırada yer alıyor.

Esnek bir eğitim anlayışı benimseyen Hong Kong Üniversitesi; öğrencilerine çift ana dal, öğrenci değişim programları ve yan dal gibi fırsatlar sunar.

Cornell Üniversitesi

Cornell Üniversitesi, 1865 yılında ABD’nin New York eyaletinde yer alan Ithaca şehrinde kurulmuş bir araştırma üniversitesi olarak dünyanın en iyi üniversiteleri arasında yer alır.

100’den fazla ülkeden öğrenciye ev sahipliği yapan Cornell Üniversitesi’nin kabul oranı oldukça düşüktür ve üniversite, öğrenci alımında oldukça seçici davranır.

Nanyang Teknoloji Üniversitesi (NTU)

Nanyang Technological University yani Nanyang Teknoloji Üniversitesi, Singapur’da yer alan ulusal bir araştırma üniversitesi olarak bilinir. Dünyanın en iyi üniversiteleri listesine 19. sıradan yerleşen Nanyang Teknoloji Üniversitesi, Singapur’da bulunan en büyük kampüse sahip üniversitedir.

Kısacası NTU olarak anılan Nanyang Teknoloji Üniversitesi, üç büyük araştırma merkezine ev sahipliği yapar ve öğrencilerine araştırmacı bir eğitim anlayışı sunarak onların gelişimini destekler.

Yale Üniversitesi

ABD’nin Connecticut eyaletine bağlı New Haven şehrinde bulunan Yale Üniversitesi, ülkenin en eski üçüncü üniversitesi ve en saygın üniversitelerinden biri olarak dünya çapında ön plana çıkıyor.

Yale Üniversitesi; bünyesinde donanımlı laboratuvarlara, kapsamlı kütüphanelere ve küresel sanat koleksiyonlarına yer veriyor. Dünyanın en iyi üniversiteleri arasında bulunan diğer okullardan farklı olarak sanat alanında da ön planda yer alan Yale Üniversitesi, müzik ve drama alanlarında sunduğu eğitimin verimliliği ile adından söz ettiriyor.

Princeton Üniversitesi

ABD’nin New Jersey eyaletinde yer alan Princeton Üniversitesi, öğrencilerinin gelişimini destekleyen bir eğitim anlayışına sahip olmasıyla ön plana çıkıyor.

Dünyanın en iyi üniversiteleri arasında 17. sırada yer alan Princeton Üniversitesi; 40’tan fazla Nobel Ödülü, 17 Ulusal Bilim Madalyası ve Ulusal Beşeri Bilimler Madalyası sahibi isimler ile birlikte çalışıyor. Aynı zamanda sosyal bilimler ve ekonomi alanlarında verdiği eğitimlerin kalitesiyle tanınıyor.

Lozan Federal Politeknik Okulu (EPFL)

İsviçre’de yer alan Lozan Federal Politeknik Okulu (Ecole Polytechnique Federale de Lausanne) yani EPFL, bilimsel araştırmaları ve girişimcilik alanında sahip olduğu başarısıyla dünyanın en iyi üniversiteleri arasında 16. sırada yer alıyor. İsviçre’nin iki federal teknoloji enstitüsünden biri olan EPFL, mühendislik ve doğa bilimleri alanında sunduğu eğitim ile ön plana çıkıyor.

Aynı zamanda 120’den fazla ulustan öğrenci ve akademisyene ev sahipliği yapan EPFL, Avrupa’nın en kozmopolit teknik üniversitesi olarak adlandırılıyor. Yenilikçilik anlayışıyla hareket eden bu üniversite, kuruluşundan bu yana gelişmeye devam ediyor.

Edinburgh Üniversitesi

İskoçya’da bulunan Edinburgh Üniversitesi, dünya tarihinde yer alan en köklü üniversitelerden biri olarak görülüyor. Dünyanın en iyi üniversiteleri arasına 16. sıradan giren The University of Edinburgh; mühendislik, yaşam ve tıp bilimleri, sanat ve kültür alanlarında dünya çapında başarılı olan pek çok kurumla iş birliği yapıyor.

Aynı Zamanda Birleşik Krallık’ın en seçkin üniversitelerinden biri olan Edinburgh Üniversitesi, Charles Darwin ve Alexander Graham Bell gibi pek çok ünlü bilim insanlarını yetiştirmesiyle dikkatleri üzerine çekiyor.

Tsinghua Üniversitesi

Tsinghua Üniversitesi, Çin’in Harvard’ı olarak biliniyor ve dünyanın en iyi üniversiteleri arasında 14. sırada yer alıyor.

Çin Lideri Şi Cinping’in de eğitim aldığı Tsinghua Üniversitesi, C9 Ligi’nde yer alıyor ve Asya-Pasifik bölgesinin en iyi üniversitesi olarak görülüyor. Eğitim kalitesinin yüksekliği ile Tsinghua Üniversitesi her geçen gün gelişmeye devam ediyor.

Pensilvanya Üniversitesi

University of Pennsylvania yani Pensilvanya Üniversitesi, Benjamin Franklin ve George Whitefield tarafından 1740 yılında kurulmuştur. Pensilvanya Üniversitesi, ABD’nin en eski dört yüksek eğitim enstitüsü arasında yer alıyor.

Kısa adıyla UPenn olarak bilinen Pensilvanya Üniversitesi; işletme yönetimi, pazarlama, emlakçılık ve finans alanlarında olan donanımıyla ön plana çıkıyor. Aynı zamanda Elon Musk, Noam Chomsky ve John Legend gibi pek çok ünlü isimleri mezunları arasında bulunduruyor.

Pekin Üniversitesi

1898 yılında Çin’de Pekin İmparatorluk Üniversitesi olarak kurulan üniversite, günümüzde dünyanın en iyi üniversiteleri arasında yer alıyor.

Çin’in lider üniversitelerinden oluşan C9 Ligi’nde yer alan Pekin Üniversitesi, Çin’in ilk çağdaş ulusal üniversitesi olarak tanınıyor. Aynı zamanda bu üniversite, uygulamalı eğitime oldukça önem veriyor ve verdiği kaliteli eğitimle dikkatleri üzerine çekiyor.

Singapur Ulusal Üniversitesi

1905 tarihinde kurulan National University of Singapore yani Singapur Ulusal Üniversitesi, dünyanın en iyi üniversiteleri listesinde 11. sırada yer alıyor.

Kısacası NUS olarak bilinen Singapur Ulusal Üniversitesi, Asya kıtasında yer alan en iyi üniversiteler arasında bulunuyor ve araştırma ile girişimcilik alanlarında sunduğu küresel yaklaşımla ön plana çıkıyor.

Chicago Üniversitesi

Chicago Üniversitesi, Amerika’nın en iyi üniversitelerinden biri olarak tanınıyor. Dünyanın en iyi üniversiteleri arasında da 10. sırada bulunan Chicago Üniversitesi, neredeyse her sene ilk 20’de yer almayı başarıyor.

Mezunları arasında Milton Friedman ve Bernie Sanders gibi ünlü isimleri bulunduran Chicago Üniversitesi, Cambridge ve Columbia Üniversitesinden sonra dünyada en fazla Nobel Ödülü sahibi akademisyenlerin bulunduğu 3. üniversite olarak ön plana çıkıyor.

İsviçre Federal Teknoloji Enstitüsü (ETH – Zurich)

1855 yılında İsviçre’nin Zürih şehrinde kurulan İsviçre Federal Teknoloji Enstitüsü (Swiss Federal Institute of Technology), teknoloji ve bilimsel çalışmalar alanında ön plana çıkıyor.

Bünyesinde çok fazla uluslararası öğrenci bulunduran ve kısaca ETH – Zurich olarak bilinen İsviçre Federal Teknoloji Enstitüsü, Avrupa’nın en iyi üniversiteleri arasında bulunuyor. Zamanında Albert Einstein’ın da ders verdiği bu üniversite, dünyanın en iyi üniversiteleri arasında 9. sırada yer alıyor.

Londra Üniversitesi Akademisi (UCL)

Londra Üniversitesi Akademisi, Birleşik Krallık’ta yer alıyor ve dünyanın en iyi üniversiteleri arasında 8. sırada yer alıyor. Kısa ismiyle UCL olarak tanınan University College London, 1826 yılında dayanan tarihiyle İngiltere’nin en eski üçüncü üniversitesi unvanının sahibidir.

UCL; disiplinli bir üniversite olmasıyla ön plana çıkıyor ve öğrencilerine tıp, dil, hukuk, mühendislik, tarih ve astrofizik gibi pek çok alanda kaliteli bir eğitim sunuyor.

Imperial College London

Imperial College London, dünyanın en iyi üniversiteleri listesine 7. sıradan giriyor. 1907 yılında İngiltere’nin başkenti Londra’da kurulan Imperial College London, İngiltere’nin en kaliteli eğitimi sunan yüksek öğretim kurumlarından biri olarak görülüyor.

Özellikle mühendislik, tıp ve işletme alanında başarısıyla tanınan Imperial College London, 2023 yılında Londra çapında en iyi üniversite olarak seçilmiştir.

Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü (Caltech)

Kısaca Caltech olarak bilinen California Institute of Technology (Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü), 1891 yılından itibaren eğitim veriyor ve mühendislik ile uygulamalı bilimler alanında lider konumunda görülüyor.

Caltech, dünya çapında tanınan akademisyenleriyle tanınıyor ve bu sene dünyanın en iyi üniversiteleri listesinde 6. sırada yer alıyor. Kaliteli eğitimi ile ön plana çıkan Caltech, verdiği eğitim ile MIT ile kıyaslanabilecek kadar iyi bir üniversite olarak görülüyor.

Harvard Üniversitesi

ABD’nin Massachusetts eyaletine bağlı Cambridge şehrinde kurulan Harvard Üniversitesi, 1636 yılından beri dünyanın en iyi üniversitelerinden biri olarak biliniyor.

Harvard Üniversitesi hem teknoloji hem işletme hem de sosyal bilimler alanında ön plana çıkıyor. Aynı zamanda sağlık, matematik, sosyal bilimler, kurumsal hayat ve bilgisayar alanlarında da ücretsiz online eğitimler sunan Harvard Üniversitesi; bu üniversitede eğitim görmeyen kişilere de kaliteli bir eğitimden faydalanma şansı sunuyor.

Oxford Üniversitesi

Dünya çapında adını en çok duyurmayı başarmış üniversitelerden biri olan Oxford Üniversitesi, Birleşik Krallık’ın en donanımlı üniversitelerinden biri olarak görülüyor.

Oscar Wilde, Emma Watson ve Davis Cameron gibi ünlü isimleri mezunları arasında bulunduran Oxford Üniversitesi; çizim teknikleri, şirket kurma, biyoetik gibi pek çok alanda hazırladığı online eğitimler ve podcastlar ile kendi öğrencileri haricinde pek çok öğrencinin de kariyer gelişimini destekliyor.

Stanford Üniversitesi

Dünyanın en iyi üçüncü üniversitesi olan Stanford Üniversitesi, deneysel psikoloji alanında gerçekleştirdiği çalışmalarıyla dünya çapında adından söz ettiriyor.

ABD’nin Kaliforniya eyaletinde yer alan Stanford Üniversitesi; Reese Witherspoon ve John Steinbeck gibi tanınan isimleri mezunları arasında bulunduruyor ve her insanın eğitim görmek istediği bir yer olarak Cambridge Üniversitesi ile yarışıyor.

Cambridge Üniversitesi

1209 tarihinde kurulan Cambridge Üniversitesi, İngiliz dilinin konuşulduğu ülkeler arasında en eski ikinci üniversite olarak tanınıyor. Aynı zamanda dünyanın en eski dördüncü üniversitesi olarak da ön plana çıkıyor.

Stephen Hawking ve Alan Turing gibi isimleri mezun eden Cambridge Üniversitesi bu sene de dünyanın en iyi üniversiteleri listesinde zirveyi zorluyor.

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT)

Dünyanın en iyi üniversiteleri listesinde zirvede yer alan isim, geçen sene olduğu gibi bu sene de Massachusetts Institute of Technology yani kısaca MIT.

ABD’de kurulan özel bir araştırma üniversitesi olan MIT, sunduğu kaliteli eğitim ve ünlü akademik kadrosu ile dünyanın en iyi üniversitesi unvanını alıyor. Aynı zamanda herkesin gitmek istediği bir okul olarak görülüyor.

Related articles

Ön Lisans Ne Demek?

Ön lisans, üniversite ya da kolejlerde ortalama 2 yıllık...

Uzman Öğretmen Nasıl Olunur?

Uzman öğretmen olmak için öğretmenlik mesleğinde 10 yıl deneyime...

Diksiyon Nedir?

Diksiyon, sözcükleri doğru ve etkili bir şekilde telaffuz etme,...

Online Eğitimin Faydaları

Geleneksel eğitim yöntemleri yerini online eğitime bırakınca online yani...

Eğitim Nedir?

Eğitim, kişilerin bilgi, beceri, anlayış ve değerleri kazanmalarını sağlayan...
Previous article
Next article

Case Studies

735

Compass Music Platform

A clothing brand wanted to launch a new e-commerce website that would allow customers to browse and purchase their products online. We developed a...
740

NewsWeek Magazine

A clothing brand wanted to launch a new e-commerce website that would allow customers to browse and purchase their products online. We developed a...
745

Beauty & Makeup Shop

A clothing brand wanted to launch a new e-commerce website that would allow customers to browse and purchase their products online. We developed a...